נזקי חדקונית הדקל

נזקי חדקונית הדקל

היא הגיעה אלינו מארצות שכונות, התגלתה לראשונה במטעי התמרים בצפון ים המלח והתפשטה במהירות לאילת ולצפון הארץ. הזחלים חודרים ללב הגזע של עץ התמר, ניזונים מרקמות הליבה, יוצרים חללים בלב העץ, גורמים להתייבשות העץ ולמותו. חדקונית הגזע גורמת נזקים כספיים עצומים לחקלאיים העוסקים בגידולי תמרים, פוגעת בעצים וגורמת לקריסתן תוך כדי סיכון חיי אדם.

 נזקי חדקונית הדקל – סכנה לחקלאות וסכנה לאדם

חדקונית הדקל פוגעת בעצי הדקל הפזורים ברחבי הארץ. היא חודרת אל תוך העץ ומטילה ביצים הבוקעים לזחלים, והזחלים אוכלים את העצים. בשלב הראשון צמרת העץ מתייבשת, מצהיבה ונובלת ובשלב השני מתחילים לנפול גם העלים, קודם העלים הנמצאים מתחת לצמרת העץ ואחר כך גם העלים הנמוכים יותר. לאחר שחדקונית הדקל סיימה לאכול עץ דקל אחד היא ממשיכה אל העץ הבא, וכן הלאה.

שדרות רבות של עצי דקל נמצאות בסכנה ומסכנות גם את העוברים והשבים. בנהרייה, למשל, נפל עץ דקל, במפתיע, על מכונית ומעך אותה ובאילת נפל עץ נגוע אל תוך בריכת שחייה, בנס לא היו אנשים בבריכה ולא נגרם אסון.

ראשי ערים רבים אהבו את עצי הדקלים והרבו לנטוע אותם. הם נחשבו לעצים ירוקים, זקופים ולא מלכלכים, אך לאחרונה ראשי ערים בנהרייה ובקריית מוצקין בצפון כרתו שדרות ארוכות של עצי דקל מחשש שהם יקרסו בהפתעה על עוברים ושבים ויגרמו לאסונות.

החקלאים רואים בחדקונית הדקל אויב מר. הם סופגים הפסדים כספיים כבדים ונאלצים לחסל מטעים שלמים. קיים חשש רציני שאם לא יצליחו להתגבר על המזיקים ולהדביר אותם בהצלחה, ענף שלם של חקלאות עלול להתמוטט.

המלחמה בחדקונית הדקל היא אחת המלחמות הקשות מאחר והחדקונית נחשבת למזיק שקשה להדביר אותו. הסימנים המעידים על הימצאות המזיק בתוך העץ מתגלים רק לאחר שהמזיקים כבר נמצאים בעץ לפחות חצי שנה ורוב הנזק כבר נעשה.

כיום מנסים להתמודד עם הבעיה באמצעות פעולות מניעה המבוססות על לכידה המונית של המזיקים במלכודות המכילות פרומון, תערובת צמחית ותכשירים כימיים. בכל מקום שבו מתעורר החשד להימצאות המזיק, חשוב להזעיק מיד מדביר המומחה בתחום הדברת חדקונית הדקל.