המטרה: להביס את החדקונית

הדברת חדקונית הדקל – המטרה: להביס את חדקונית הדקל

חדקונית הדקל הגיעה לישראל ממדינות דרום מזרח אסיה בתחילת שנות התשעים. העצים הנגועים הראשונים התגלו בצפון ים המלח ומאז הצליחה החדקונית להתפשט ולהגיע למקומות נוספים בכל רחבי הארץ בעיקר לדרום הארץ ולמישור החוף. חדקונית הדקל נחשבת לאחד המזיקים המסוכנים מאחר שקשה לזהות אותה בשלבים הראשונים, כאשר זיהינו את החדקונית, רוב הנזק כבר נעשה.

הדברת חדקונית הדקל – על החדקונית ועל הנזקים

 חדקונית הדקל היא חיפושית שאורכה הוא כשניים עד חמישה סנטימטר. היא מסוגלת לגמוא במעופה עשרות קילומטרים והיא נמשכת במיוחד אל עצי הדקל. עצי הדקל מפרישים חומר טבעי הנקרא "אתיל אצטט", חומר המושך את החדקונית. החומר מופרש דרך פיוניות העלים ודרך חתכים ו"פצעים" בעץ ואכן, בתקופת חג הסוכות כאשר כורתים את עצי הדקל, חלה עלייה בפעילות של החדקוניות.

תהליך ההשתלטות של החדקונית על עצי הדקל מורכב ממספר שלבים. הזכרים מאתרים את עצי הדקל הפצועים, הם מאותתים לנקבות והן מגיעות אליהן בהמונים כדי להטיל את הביצים. הנקבות מטילות את הביצים בכל מקום, מחוץ לגזע, בבסיס הגזע או בענפים הצעירים של העץ.

לאחר שהזחלים בוקעים מהביצה, הם קודחים חורים בסיבי העץ באמצעות הלסתות החזקות שלהם. לאחר שהם סיימו לקדוח את החורים במעבה העץ הם חודרים לעומק העץ, מכרסמים אותו וניזונים מהחלק הפנימי שלו. כל התהליך נמשך כשלושה עד ארבעה חודשים ובסיום התהליך לאחר שהחרקים סיימו לקדוח בעץ, העץ קורס והם עוברים לעצים הסמוכים.
הדברת חדקונית הדקל – איך אפשר להביס אותה?

הדברת חדקונית הדקל דורשת מומחיות מיוחדת, ציוד ייעודי וידע וניסיון רב, רק השילוב של כל הגורמים האלו יצליח להביס את החדקונית ולמנוע ממנה לגרום נזקים.

כדי לזהות נגיעות של חדקונית הדקל מציבים מלכודות פרומון לניטור. אם החדקונית נלכדת במלכודת, סימן שהעץ נגוע ויש לטפל בו, ורצוי כמה שיותר מוקדם.

תהליך ההדברה של העצים מתבצע באמצעות ריסוס של חומרי הדברה המורכבים ממספר חומרים ומתאימים להדברת החדקונית בכל אחד משלבי החיים, בשלב הזחל ובשלב הבוגר.

את חומרי ההדברה מרססים באמצעות מוט טלסקופי ארוך המחובר למרסס מוטורי המורכב על רכב מיוחד. באמצעות המוט הטלסקופי אפשר להגיע אל כל אחד מחלקי העץ, גם לצמרת העץ.

כדי להשמיד את החרקים הנמצאים בעומק העץ, מזריקים את חומרי ההדברה היישר אל תוך גזע העץ או חופרים בורות מסביב לשורשי העץ ולתוכם מרססים את חומרי ההדברה.

על פעולות ההדברה יש לחזור אחת לחודש במשך שלושה חודשים.