חיפושית חדקונית הדקל

 

חיפושית חדקונית הדקל – החיפושית שהפכה למכת מדינה

 

אם טיילתם ברחובות של ערים רבים וראיתם עצי דקל ותיקים שעמדו במשך שנים זקופים ויפים, אך לפתע הצטמקו והענפים שלהם נשרו, יש לזה רק הסבר אחד, חדקונית הדקל תקפה את העץ. חדקונית הדקל היא חיפושית שהגיעה אלינו מהמזרח הרחוק. היא תוקפת בעיקר עצי דקל ונחשבת לאחד המזיקים הקשים ביותר להדברה. היא נוחתת על צמרת העץ מכרסמת את כפות התמרים ויורדת עד לגזע העץ שם היא מטילה מאות ביצים. כאשר הביצים הופכים לזחלים הם מכרסמים את ליבת העץ. בדרך כלל כעבור מספר חודשים עץ הדקל יירקב ויקרוס.

 

מלחמת הרשויות המקומיות בחדקונית הדקל האדומה

 

בערים רבות חיפושית חדקונית הדקל מאיימת לחסל את עצי התמר בעיר. חלק מהרשויות נערכו למתקפת החיפושים ומנסות להציל את העצים. טיפול נקודתי של ריסוס קודקוד העץ בנקודות המוצא של התמרים עשוי למנוע את קריסת העץ. 

 

עיריית חולון מדווחת כי מדבירים מטעמה מטפלים בלמעלה מאלף עצי דקל בעיר. גם ברמת גן נפגעו עצים רבים וגם תל אביב.

 

חיפושית הדקל מסוגלת לנדוד כעשרה קילומטרים ביום ובעיריית תל אביב נערכים לקראת בואה. עובדי העירייה פיזרו מלכודות מסביב לעיר כדי לבדוק האם החדקונית בדרכה להרוס את עצי הדקל בעיר. התפיסה של החיפושית במלכודות הפזורות גם תלכוד את החיפושיות וגם תאותת לעובדי העירייה על הסכנה הקרבה. כדי למזער עד למינימום את הנזקים החלו בתל אביב לחסן את הדקלים הקנאריים שאליהם במיוחד נמשכות החיפושיות וגם עצי דקל רגילים.

 

עיריית חדרה הוציאה מכרז חיצוני למדביר מקצועי בתחום כדי שיילחם בהופעת החיפושיות המזיקות. המדביר יחסן את הדקלים בעיר ויבצע בדיקות ייחודיות לגילוי המזיק.

 

במשרד החקלאות משתפים פעולה עם הרשויות המקומיות, אך מומחי המשרד טוענים כי כעת עיקר הבעיה עברה למגזר הפרטי. בגינות רבות ובחצרות של בניינים משותפים נטועים עצי דקל, אם לא יטפלו בהם במהירות, טוענים המומחים, העצים עלול לקרוס. קריסת העצים על בני אדם או על מכוניות חונות עלולה לגרום לסכנות, לפגוע ברכוש ובחיי אדם.

 

אם עץ הדקל בחצר שלכן נטוי על צדו, אם כותרת העץ מתייבשת, אם ענפי העץ שמוטים על הקרקע כמו מטרייה סגורה, כנראה שחיפושית הדקל מקננת בתוכו. אל תתמהמהו, הזמינו מיד מדביר מקצועי, מדביר שצבר ידע וניסיון רב בתחום של הדברת חדקונית הדקל.