חדקונית הדקל – החיפושית שהורגת את הדקלים

חדקונית הדקל – החיפושית שהורגת את הדקלים

אם תטיילו בשדרות רבות בערים גדולות ותרימו את העיניים אל על, תפגשו במבטכם עצי דקל רבים המתים בעמידה. עצי הדקל בישראל נמצאים בסכנת הכחדה לאחר שחיפושית קטנה בשם חדקונית הדקל הגיעה לישראל ממצרים ומחסלת אותם, וישראל לא לבד. באיטליה, בספרד, בריביירה הצרפתית ובמדינות רבות משקיעות הרשויות מילוני דולרים כדי להילחם בחדקונית הדקל ולבלום את ההרס הרב שהיא מביאה אתה.

חדקונית הדקל – חמישה דברים שכדאי לדעת

חדקונית הדקל פוגעת בעצי הדקל, עצי נוי שאינם נושאים פירות, אך מעטרים גינות ושדרות בערים רבות ומעניקים לנו צל. לפני מספר שנים גרמה חדקונית הדקל למותם של כשלוש מאות עצים בנהרייה, היא פגעה גם בעצים בעכו, בטבריה ובעמק החולה. בקיבוץ כפר גלעדי מספרים זקני הקיבוץ בצער איך חדקונית הדקל השמידה עצים רבים שוותיקי הקיבוץ שתלו בתקופת הקמת הקיבוץ.

חדקונית הדקל נוחתת על העץ ומטילה כשלוש מאות ביצים שמהן בוקעים זחלים. הזחלים חודרים אל מעבה העץ, מכרסמים בגזע העץ ובקודקוד של העץ. כתוצאה מהכרסום צמרת העץ מתייבשת וכפות הדקלים נוטות לצד ובשלב הסופי עץ הדקל קורס. לאחר פרק זמן כאשר הזחלים מתפתחים לחיפושית בוגרת הם מגיחים מתוך העץ הפגוע ועוברות לעץ אחר.

הדברת חדקונית הדקל מתבצעת באמצעות החדרה של תמיסת חומרי הדברה המוזרקים ישירות אל תוך גזע העץ. כדי להגיע אל צמרת העץ משתמשים במוט טלסקופי מיוחד המחובר אל מרסס ומורכב על גבי רכב מיוחד.

קשה מאוד לזהות את עצי הדקל הנגועים בשלבים הראשונים. עד שהנזק לא נעשה ולא נראים הסימנים החיצוניים של הנזקים, קשה להבחין בהימצאות הזחלים בתוך גזע העץ.

כדי למנוע את המעבר של החדקונית מעץ לעץ וכדי למנוע את התפשטות החיידקים משתמשים במלכודות מיוחדות המכילות חומרים כימיים המושכים אליהם את החרקים הזעירים. למלכודות יש שני תפקידים, האחד למנוע את חדירה החיפושית אל מעבה העץ והשני " להכריז" על הימצאות החדקונית באזור. כאשר מוצאים את החיפושיות בתוך המלכודות, מזמינים מיד מדביר מקצועי מומחה בתחום כדי למנוע את המשך הפעילות של החדקוניות בעץ הנבדק ובעצים הסמוכים אליו.