חדקונית הדקל – מכת מדינה

חדקונית הדקל – מכת מדינה

אם ראיתם בזמן האחרון עץ דקל שעמד עשרות שנים זקוף ויפה ופתאום הוא הצטמק ועליו הצהיבו או נשרו יש לכך רק הסבר אחד, חדקונית הדקל תקפה אותו. חדקונית הדקל היא חיפושית קטנה התוקפת עצי דקל וגורמת לקריסת העצים. אם לא נטפל בחדקונית דקל במהירות ובמומחיות, טוענים המומחים, בקרוב לא יישארו כפות תמרים בארץ.

חדקונית הדקל הורגת את הדקלים

 חדקונית הדקל לא מבחינה בין דקל לדקל, היא תוקפת אותו בכל מקום, בערים הגדולות, ביישובים, במטעים וגם בגינות הפרטיות. הרשויות המקומיות כבר התעוררו ונלחמות בחדקונית הדקל, אך חוסר מודעות וחוסר אכפתיות של המגזר הפרטי עלול לגרום למותם של אלפי עצים.

חדקונית הדקל היא חיפושית בצבע אדום עם חדק מוארך שהגיעה אלינו ארצות השכנות. היא נוחתת על עץ הדקל, מטילה מאות ביצים ההופכים לזחלים. הזחלים מצוידים בלסתות חזקות, הם קודחים בתוך עץ הדקל ומגיעים לעומק של מטר. הם מכרסמים את ליבת העץ. גורמים להתייבשות העלים, לריקבון ולקריסה של העץ בתוך מספר חודשים.

הרשויות המקומיות החלו כבר לטפל במזיק באמצעות הזרקת חומרי הדברה לקודקוד העץ. בחולון, לדוגמה, מטופלים אלף עצי תמר וברמת גן כבר התגלו עשרות עצים נגועים. גורמים בעיריית תל אביב אומרים כי החיפושית כבר בדרכה אל העיר,הם מסוגלים לנדוד כעשרה קילומטרים בכל יום והם מגיעים אל העיר במהירות. כדי להיערך למלחמה הנגע פיזרה העירייה מלכודות מסביב לעיר כדי לדעת מתי הן יגיעו אל העיר. כבר לפני שנה התחילה העירייה לחסן דקלים בפארקים וברחובות הראשיים. חולון, תל אביב ורמת גן אינן לבד. גם בפתח תקווה, בחדרה ובערים נוספות החלו לטפל בבעיה.

הבעיה היא במגזר הפרטי, טוענים המומחים. הם מעריכים כי קיימים כארבע עשר אלף עצי דקל במרחב הפרטי, והם נמצאים בסיכון גבוה. אם תסתובבו ברחובות במקומות רבים כבר תוכלו לזהות עצי דקל יבשים ונגועים.

המומחים בתחום ההדברה של חדקונית הדקל קוראים לאנשי המגזר הפרטי לשים לב לכל חשד של הימצאות המזיק בעצי הדקל ולבצע את כל פעולות המניעה האפשריות. חשוב לפנות רק למומחים בתחום מאחר והדברת חדקונית הדקל דורשת ניסיון, ידע רב וציוד מיוחד.

 

"דקל עד " וצוות העובדים כבר מגויסים למלחמה בחדקונית הדקל. צרו קשר ותנו לנו לעזור לכם.