חדקונית הדקל טיפול

חדקונית הדקל – טיפול

חדקונית הדקל היא  האויב המר של עצי הדקל. בשלבים הראשונים שבהם היא תוקפת את עץ הדקל אין סימנים המעידים על הימצאותה. כאשר מתגלים הסימנים הנזק כבר נעשה.  חדקונית הדקל פועלת בפשטות ובחריצות, כאשר היא סיימה לכרסם בעץ אחד, היא עוברת מיד אל העץ הבא. להדברה של החדקונית יש שתי מטרות, האחת, ניסיון להציל את העץ הנגוע והשנייה מניעה של התפשטותה אל העצים הבאים.

חדקונית הדקל טיפול – איך להדביר ואיך למנוע

הטיפול בחדקונית הדקל מתבצע באמצעות החדרת חומרי הדברה מיוחדים אל תוך גזע העץ הנגוע. את החומרים מחדירים באמצעות מוט טלסקופי ייעודי. זהו מוט ארוך המסוגל לחדור אל ליבת העץ בכל גובה של העץ.

הצבת מלכודות היא גם דרך טיפול וגם דרך מניעה. המלכודות מכילות חומרים כימיים מיוחדים המושכים אליהם את חדקונית הדקל. כליאת החדקונית במלכודת תמנע את האפשרות שלה לחדור אל תוך העץ ותאשר את הימצאות החדקונית באזור. כאשר יש הוכחה ברורה להימצאות של החדקונית יוכל המדביר לפעול כדי להדביר אותה ולמנוע את הגישה של אל העצים האחרים.

כדי למנוע את התפשטות חדקונית הדקל, מומלץ לפעול בכמה דרכים:

 

  • אין להעביר עצי דקל כרותים או אפילו רק כפות עצי דקל ממקום למקום.

 

  • רוצים לגזום את עץ הדקל? רק בחודשי החורף!

 

  • אם גיליתם סימנים חשודים, חשוב להזמין מיד מדביר מקצועי שיבצע טיפול כימי לעץ.   המדביר ירכיב תמיסה מיוחדת העשויה מחומרי הדברה ייעודים ויחדיר אותם אל תוך שורשי העץ, חומרי ההדברה יעלו משורשי העץ אל כפות התמרים ומשם אל צמרת העץ וידבירו את החרקים הנמצאים בתוך העץ.

 

  • כדי למנוע את הנגישות של החדקונית אל גזע העץ, יש  להימנע מהתזה של מים על גזעי העץ. לעתים כדאי לקרוא למדביר מקצועי שיעטוף את גזעי העצים ביריעות פוליאתילן שחורות שימנעו את ההרטבה.

 

  • אסור להשאיר גזעי עץ כרותים, חיים או מתים, ללא טיפול כימי או ריסוק העצים.

 

הדברת חדקונית הדקל נחשבת לאחת ההדברות הקשות. רק מדביר מקצועי שצבר ידע , ניסיון והוא בעל ציוד מיוחד יוכל לבצע בהצלחה את ההדברה.