חדקונית הדקל האדומה

חדקונית הדקל האדומה

חדקונית הדקל האדומה היא חיפושית התוקפת את עצי הדקל. היא נקראת חדקונית על שם החדק הארוך שלה, ואדומה בשל צבעה האדום. היא הגיעה אלינו מארצות שכנות והתפשטה בכל רחבי הארץ מאילת בדרום ועד לצפון. חדקונית הדקל פוגעת בחקלאים העוסקים בגידול עצי התמר ומהווה סכנה גם לבני האדם, היא מייבשת את העץ וגורמת לקריסתו, כבר קרה לא אחת שעצי דקל נגועים נפלו בהפתעה על רכב חונה, הרסו את הרכב ובנס לא גבו חיי אדם.

כל המידע על חדקונית הדקל האדומה

חדקונית הא חיפושית אדומה המתרבה במהירות. בכל סבב של הטלה היא מטילה כחמש מאות ביצים, הא יודעת לעוף למרחקים ונודדת בקלות בין מטעי דקל שונים.

חדקונית הדקל האדומה עובדת בפשטות וביעילות. היא חודרת אל תוך חלל העץ, מכרסמת בתוכו ומכינה מקום להטלת הביצים. לאחר ההטלה עובר כחודש וחצי עד שבוקעים הזחלים מהביצים. הזחלים אוכלים ברעבתנות את ליבת העץ, מכרסמים בה וממיתים את העץ. התוצאה, עצי דקל בעלי עלים צהובים ונבולים. בראשונה נפגעים העלים הנמצאים בצמרות העץ ואחר מכן נפגעים גם שאר העלים.

הסימנים המעידים הם על הימצאות החדקונית הם עלים יבשים ונבולים ולעתים אפשר גם לראות פגיעה פיזית בגזע העץ כמו סימני יובש וכרסום.

מחזור החיים של חדקונית הדקל האדומה הוא גלגול מלא. בתחילה מוטלים הביצים, מהם בוקעים הזחלים, הזחלים הופכים לגלמים ואחר כך לבוגר. החיפושיות הבוגרות נחשבות לחיפושיות גדולות, אורכן נע בין שני סנטימטר ועד לחמישה סנטימטר וצבען אדום. גוף הזחלים הוא בצבע צהוב – לבן, אך הראש בצבע חום, צבע כהה יותר מאשר שאר חלקי הגוף. לזחלים יש לסתות חזקות שבהן הם משתמשים כי לחפור מחילות בעומק העץ.

הדברת חדקונית הדקל האדומה נחשבת לאחת ההדברות הקשות. כדי להדביר אותה בהצלחה יש צורך בניסיון רב, בציוד מתאים, במיומנות ובתערובת הדברה ייחודית. יש מספר שיטות להדברת החדקונית, מדביר מנוסה ידע להתאים לכל סוג ולכל מצב את שיטת ההדברה המתאימה ביותר כדי לפתור את הבעיה לצמיתות.

אנו בחברתנו נוכל לסייע בפתרונות והדברת חדקונית הדקל האדומה.