זהירות חדקונית הדקל מגיעה

זהירות: חדקונית הדקל מגיעה!

במשרד החקלאות מתריעים שוב ושוב, ובקול גדול, על הסכנות שמביאה אתה חדקונית הדקל. זוהי חיפושית בצבע אדום החודרת אל תוך עצי הדקל, מכרסמת בתוכן ומביאה לקריסה של העץ בתוך מספר חודשים. אם התרגלתם לראות את עץ התמר עומד זקוף, גאה ונטוע במקומו, אך פתע ללא הודעה מוקדמת הוא מתמוטט ונופל בקול רעש גדול, זה לא מדע בדיוני. זה  כבר קרה במספק מקומות בארץ וזה מתפשט במהירות למקומות נוספים.

 מי זו חדקונית הדקל ואיך נצליח לזהות אותה?

חדקונית הדקל היא סוג של חיפושית שהגיעה אלינו מארצות שכנות ומארצות המזרח הרחוק. זוהי חיפושית בצבע אדום בעלת חדק מוארך הנחשבת כאחד המזיקים הקשים להדברה.

בכל הטלה מטילה החיפושית בין שלוש מאות חמש מאות זחלים. הזחלים מצוידים בלסתות חזקות שבעזרתן הם מכרסמים בתוך עצי הדקל ומגיעים לעומק של מטר. הם מכרסמים בעץ, גורמים לו לנזקים קשים, עליו הופכים להיות צהובים, הם נובלים והעץ מתייבש ונמצא בסכנת קריסה.

חדקונית הדקל קשה להדברה. בשלבים הראשונים שבהם היא פלשה אל העץ, אי אפשר לדעת כי בתוך העץ מצוי חרק מזיק וחצוף. כאשר הסימנים להימצאות החרק מתגלים הנזק כבר נעשה.

במשרד החקלאות נותנים לנו סימנים שבעזרתם נוכל לזהות עצים נגועים. עץ הדקל נחשב לעץ זקוף. כאשר אתם רואים עץ דקל הנוטה על צדו, כאשר אתם שמים לב כי עלי העץ צהובים או נבולים זהו הסימן כי העץ מתחיל להתייבש והוא עומד למות. אל תהססו ואל תחכו עד שחדקונית הדקל תעבור אל העץ הבא. הזמינו מיד את "דקל עד " כדי להדביר את המזיק ולמנוע את ההתפשטות שלו.

משרד החקלאות מיפה את הערים הנמצאות בסכנה בשל התפשטות המזיק. המומחים קובעים כי ערים רבות ובניהן, חיפה , נהרייה, עכו, קריית שמונה, קריית טבעון ועמק החולה נמצאות בסכנה מיידית. גם בחולון וברמת גן התגלו עצים נגועים ובעיריית תל אביב חוששים שחדקונית הדקל כבר בדרכה אל העיר. כדי לדעת מתי היא מגיעה ואיך להיערך לקראתה, פיזרו בתל אביב מלכודות מיוחדת במבואות העיר, בצפון וגם בדרום.

גם בגינות פרטיות מצויים אלפי עצי דקל הנמצאים בסכנה מיידית. במשרד החקלאות קוראים לכל מי שיש בחצר ביתו עצי דקל להזמין מדביר מקצועי כדי להילחם במזיקים ולמנוע את ההתפשטות שלהם. בחברת "דקל עד " כבר הצליחו להדביר בהצלחה אינספור עצים נגועים, נשמח לעזור גם לכם.