המאבק בחדקונית הדקל

כל מה שצריך לדעת על המאבק בחדקונית דקל

היא הופיעה בישראל בשנת 1999, היא הגיעה בהתחלה אל צפון ים המלח ומשם התפשטה אל אזורים רבים בארץ. כיום בסיום שנת 2015 אפשר להגיד כי חדקונית הדקל נמצאת כבר בכל מקום בארץ  ומאז בואה היא הספיקה לגרם לנזקים כבדים לעצי דקלים רבים, לנזקים ברכוש, לפגיעה בענף החקלאות  העוסק בגידול עצי דקל ועוד. מדבירים רבים רכשו ניסיון רב בתחום הדברת חדקונית הדקל, הם מציעים שיטות מניעה ופתרונות מגוונים.

שמונה דברים שחשוב לדעת על החדקונית ועל המאבק בה

חדקונית  הדקל היא סוג של חיפושית בעלת צבע אדום וחדק מוארך. היא הגיעה אלינו מדרום מזרח אסיה דרך מצרים וירדן וגרמה לנזקים לעשרות אלפי עצים. היא כבר פגעה בלמעלה מעשרים מינים של עצי דקל ומאיימת לפגוע בעצים נוספים.

חדקונית הדקל היא חיפושית תוקפנית במיוחד היא מתפשטת למרחקים באמצעות העברת עצים או חלקי עצים נגועים. היא יכולה לעוף ומתקדמת לעבר היעד במהירות של ערה קילומטר ביום.

חדקונית הדקל מתייבשת העץ, מטילה את הביצים, כחמש מאות ביצים בממוצע בכל הטלה. לאחר מספר ימים בוקעים הזחלים והם מצוידים בלסתות חזקות שבעזרתן הם מכרסמים בעץ ומצליחים להגיע עד לעומק של מטר בתוך העץ. הם מכרסמים את ליבת העץ והם מכלים את העץ מבפנים. בתחילה מתייבשים העלים הנמצאים בצרת הארץ ולאחר זמן לא רב  נפגעים גם העלים הנמצאים מתחת לצמרת. העצים הזקופים מתחילים להיות נוטים כלפי הצד,  העלים שלהם נבולים, הם מתייבשים, קורסים ומתים.

יש שיטות שונות של מלחמה בחדקונית הדקל, באמצעות שימוש במלכודות ובאמצעות החדרת חומרי הדברה אל תוך ליבת העץ.

המלכודות מפוזרות באזורים שבהם נמצאות החיפושיות והן מכילות חומרים ייחודים המושכים את חיפושיות אל תוך המלכודות. לכידת החיפושית במלכודת היא הסימן הברור ביותר להימצאות החדקונית באזור.

הדברת החדקונית מתבצעת באמצעות השקיית גזע העץ על ידי מוט טלסקופי מיוחד , מוט ארוך המגיע לכל גובה ובלב עץ הדקל.

כדי למנוע את התפשטות החדקונית יש להקפיד על מספר כללים ובניהם למנוע רטיבות בגזעי הדקל, להציב מלכודות, לטפל בחומרים כימיים, לא להעביר עצים נגועים ממקום למקום ועוד.