הדברת חדקונית הדקל – כל שיטות ההדברה

הדברת חדקונית הדקל – כל שיטות ההדברה

חדקונית הדקל נחשבת לאויב המר של עצי הדקל. היא חודרת אל תוך הגזע של הדקלים, מכרסמת בגזע ובליבת העץ וגרמת נזק בלתי הפיך לעץ ואפילו לחיסולו. הדברת חדקונית הדקל נחשבת להדברה קשה במיוחד ומאחר שהשלבים הראשונים של חדירת החדקונית אל העץ אינם ניתנים לגילוי וכאשר מגלים את הימצאות חדקונית הדקל בתוך העץ עיקר הנזק כבר נעשה.

 

הדברת חדקונית הדקל – כל השיטות למלחמה בחרק המזיק

המלחמה בחדקונית הדקל דורשת ניסיון רב, ציוד מיוחד וחומרי הדברה מיוחדים המאושרים בחוק. בכל מקרה שבו מתעורר חשד להימצאות של חדקונית הדקל יש ליצור מיד קשר עם מדביר מוסמך מומחה בתחום.

המדביר מחדיר תמיסה של חומרי הדברה ייעודיים אל גזע העץ הנגוע באמצעות מוט ארוך ומיוחד המגיע לכל גובה בלב עצי הדקל. המוט מחובר למרסס והוא מורכב על רכב מיוחד.

דרך נוספת היא ריסוס קודקוד העץ בתמיסה מיוחדת שנועדה להדברת חדקונית הדקל. כדי להגיע אל צמרת העץ משתמש המדביר במוט טלסקופי גבוה, עד שמונה עשר מטרים, המחובר למרסס מוטורי המורכב על רכב מיוחד.

אפשרות נוספת היא חפירה של בורות באדמה מסביב לגזע העץ בעומק של שלושים סנטימטר והחדרת חומרי ההדברה עד לעומק השורשים.

הדברת חדקונית הדקל באמצעות מלכודות המכילות חומרים כימיים המושכים אליהם את החרקים המזיקים. כליאת החדקונית במלכודת מונעת את האפשרות של החדירה אל תוך  גזע הדקל. השימוש במלכודות משמש גם כבדיקה לאיתור החדקונית עוד בשלבים מוקדמים. הימצאות החרק במלכודת מעידה כי החדקונית נמצאת באזור ויש להזמין מיד מדביר מומחה שימנע את המשך הפעילות של החרק המזיק.

הדברה ביולוגית של חדקונית הדקל היא שיטה חדשה ופחות נפוצה שנוסתה בהצלחה בגן הבהאיים בחיפה. הגננים העובדים בגן בחיפה הזריקו לתוך העץ מיליוני תולעים זעירים שחדרו אל תוך זחל החדקונית, אכלו אותו מפנים ומנעו את המשך פעולתו,

רק מדביר מקצועי המכיר היטב את מחזור החיים של חדקונית הדקל ואת כל השיטות של המלחמה בחרק המזיק ידע לבחור מבין השיטות השונות את השיטה המתאימה ולהדביר את החדקונית בהצלחה.