הדברת חדקונית הדקל – המדריך המלא

הדברת חדקונית הדקל – המדריך המלא

חדקונית הדקל מטרידה את כל העולם. במקור היא הגיעה מאסיה, התפשטה לאירופה ולאפריקה ואלינו היא הגיעה בשנת 1999 לצפון ים מלח ומשם היא התפשטה לאזורים רבים ברחבי הארץ. חדקונית הדקל גורמת לנזקים רבים לעצי הדקל ובמקומות רבים בארץ אפשר לראות שדרות ארוכות עם עצי דקל מיובשים ופגועים. הדברת חדקונית הדקל הפכה להיות האתגר של המדבירים, רק מדביר מנוסה המצויד בידע וציוד עדכני יצליח להדביר אותה בהצלחה.

 

הדברת חדקונית הדקל – איך מזהים עצים נגועים

את סימני הנגיעות של חדקונית הדקל בעצי התמר קשה לזהות בשלבים הראשונים,  הסימנים מתגלים בשלבים מאוחרים יותר כאשר עיקר הנזק כבר נעשה.

כאשר חדקונית הדקל נמצאת בחלק התחתון של הגזע מופרש מהגזע נוזל עם ריח רע. לעתים אפשר גם למצוא סיבים לעוסים בפתחי מחילות שנוצרו בגזעים. ואם נתאמץ במיוחד נוכל גם לשמוע את פעולת הכרסום של החרקים והזחלים הנמצאים בתוך העץ.

עצי הדקל הם עצים סימטריים העומדים ישר וזקוף. כאשר עץ הדקל נוטה על צדו והסימטריה שלו נפגעת, זהו אחד הסימנים לעץ הנגוע בחרק המזיק.

עצי דקל בעלי כותרות יבשות וענפים השמוטים לצדדים מאותתים על הימצאות חדקונית הדקל במעבה העץ.

בעצים נגועים אפשר למצוא גלמים של חדקונית הדקל בחלק החיצוני של העץ, בבסיס של העלים או בסמוך לחורים הגזע המשמשים אמצעי להגחה של הזחלים והגלמים החוצה.

 

 איך נלחמים בחדקונית הדקל?

הדברת חדקונית הדקל דורשת התמחות מיוחדת, ציוד מקצועי וחומרי הדברה ייעודיים המאושרים בחוק.

כאשר מגלים עצי דקל נגועים בחרק בשלבים הראשונים, חשוב להסיר ולהשמיד אל כל חלקי העץ הנגועים כדי למנוע התפשטות של החרקים לעצים הסמוכים.

הטיפול בעצי דקל נגועים מתבסס באמצעות ריסוס של תמיסה מיוחדת המורכבת מחומרים שונים המתאימים להדברת החרק בכל שלב ממחזור החיים, בשלב הזחל ובשלב הבוגר של החרק.

את חומרי ההדברה המיוחדים מרססים באמצעות מוט טלסקופי ארוך המסוגל להגיע גם לצמרת העץ. המוט הארוך מחובר למרסס מוטורי המורכב על כבר מיוחד והוא מצליח להגיע אל כל חלקי העץ גם לצמרת העץ.

כדי לטפל בחרקים המצויים במעבה העץ, מזריקים את חומרי ההדברה היישר אל תוך גזע העץ או מסביב לעץ. המדביר יחפור בורות עמוקים מסביב לעץ הנגוע  ויחדיר את חומרי ההדברה צמוד לשורשי העץ.

בעצים נגועים יש לחזור על פעולת ההדברה כל חודש במשך שלושה חודשים.

 

הדברת חדקונית הדקל – המניעה היא גם הדברה

 חשוב להימנע מגיזום של כפות הדקלים במיוחד בעונת הסתיו, התקופה שבה חדקונית הדקל פעילה במיוחד, כדי למנוע את מעבר החדקונית לעצים סמוכים .

אין לגזום כפות דקלים ירוקים, אלא רק כפות דקלים יבשים. את הענפים הנגועים אין להעביר למקומות אחרים ללא טיפול כימי או ריסוק.

כדי לצמצם או למנוע את הנגישות של החרק אל העץ חשוב למנוע התזה ישירה של מים על הגזעים. במקרים רבים כדאי לעטוף את גזעי העץ ביריעות אטומות כדי למנוע הרטבה של הגזעים.