איך נלחמים בחדקונית הדקל

איך נלחמים בחדקונית הדקל

חדקונית הדקל מתפשטת במהירות בישראל ומסכנת את עצי הדקל בישראל, את הנופים ואת הציבור בישראל. הדברת חדקונית הדקל היא אחת המלחמות קשות שבה עוסקים המדבירים. חדקונית הדקל חודרת אל תוך גזע הדקל וגורמת לנזקים קשים, לנפילת עצים שלמים, לחיסול מטעים, פארקים ושדרות נוי בכל רחבי הארץ. בשלבים הראשונים של חדירת חדקונית הדקל, קשה לזהות את הנגעים, וכאשר מזהים אותם הנזק לעץ כבר נעשה.

הדברת חדקונית הדקל – חמישה דברים שחשוב לדעת

חדקונית הדקל נחשבת בשנים האחרונות לאויב המר ביותר של עצי הדקל. זהו חרק דמוי חיפושית החודר אל עצי הדקל מבפנים. היא מטילה בתוך גזעי העצים זחלים, הם מתבגרים ואוכלים את לב העץ וגורמים להתייבשות של העצים.

התפשטות חדקונית הדקל מתרחשת בעיקר כאשר מעבירים עצי דקל נגועים מאזור לאזור. קשה מאוד לזהות עצי דקל נגועים ועד שעיקר הנזק לא נעשה אי אפשר להבחין בהימצאות החרקים בתוך גזעי העצים. כדי למנוע את התפשטות חדקונית הדקל אין להעביר עצי דקל כרותים או כפות עצי דקל ממקום למקום.

הדברת חדקונית הדקל באמצעות מלכודות היא אחד מדרכי הטיפול, אך גם דרך למנוע את חדירת מזיק אל מעבה העץ. המלכודות מכילות חומרים כימיים מיוחדים המושכים אליהם את החרקים הזעירים. כליאת חדקונית הדקל בתוך המלכודות מונעת את אפשרות החדירה אל תוך העץ. נוסף על כך, הימצאות החדקונית בתוך המלכודת מעידה כי החדקונית נמצאת באזור והיא עלולה לפגוע בעץ. כאשר מגלים את הימצאות החדקונית בסביבת העץ, יש להזמין מיד מדביר מומחה שימנע את המשך הפעילות של החרק המזיק בעץ הזה ובעצים הקרובים.

הדברת חדקונית הדקל דורשת ידע מקצוע וציוד מיוחד. המדביר המקצועי מחדיר את חומרי ההדברה אל תוך גזע העץ הנגוע באמצעות טלסקופ מיוחד. הטלסקופ המשמש את המדביר הוא מוט ארוך מאוד המסוגל להגיע אל כל מקום בעץ, אל תוך ליבת העץ וגם אל צמרת העץ.

כדי להגן על עצי הדקל ולמנוע את הנגישות של חדקונית הדקל אל תוך מעבה העץ, יש להימנע מהתזת מים על גזעי העץ. במקומות רבים בארץ נוהגים לעטוף את גזעי העץ ביריעות פוליאתילן שחורות המונעות את הרטבת העץ. גזעים יבשים מקשים על החדקונית לחדור אל תוך גזע העץ.