הדברת חדקונית הדקל

הדברת חדקונית הדקל

חדקונית הדקל היא סוג של חיפושית הפוגעת בעצי דקל ולפעמים אף בעצי קוקוס. היא נחשבת לאחד החרקים הקשים להדברה ולטיפול מאחר ששלבי הנגיעות הראשונים אינם ניתנים לזיהוי, וכאשר מזהים את הימצאות המזיק בעץ, רוב הנזק כבר נעשה, עלי הדקל נבלו והתייבשו ובפעמים רבות העץ מת וקורס. חדקונית הדקל היא האויב המר של החקלאים, היא גורמת לנזקים כספיים עצומים וממיתה עצים. כדי להדביר את החיפושית יש צורך בידע מיוחד, בניסיון. יש לדעת איך לטפל בהצלחה במפגע ואיך למנוע את התפשטות החדקונית לעצים אחרים.

נא להכיר – חדקונית הדקל

חדקונית הדקל היא חיפושית בצבע אדום עם חדק מוארך ובולט ומכאן שמה, חדקונית. היא נחשבת לחיפושית גדולה יחסית, אורכה הוא בין שלושה סנטימטר ועד לחמישה סנטימטר. היא יודעת לעוף למרחקים ובכל הטלה היא מטילה בין שלוש מאות לחמש מאות ביצים.

הזחלים של החדקונית קטנים בעת לידתם, אך בשלב מאוחר יותר הם יכולים להגיע לגודל של שלושה סנטימטרים. הם נולדים בצבע צהוב – לבן, אך ראשם כהה יותר מאשר הגוף, בצבע חום כהה. יש להם לסתות חזקות וארוכות שבעזרתן הם מכרסמים בעומק העץ.

מחזור החיים של החדקונית הוא מחזור מלא, ביצה, זחל, גולם ובוגר.

חדקונית הדקל התגלתה לראשונה בצפון ים המלח, היא הגיעה לשם מהארצות השכנות, והתפשטה לכל רחבי הארץ מהדרום ועד לצפון.

חדקונית הדקל – על הנזק ועל ההדברה

החדקונית גורמת נזק רב לעצי התמר. היא מכרסמת בליבת העץ וגורמת להתייבשות העצים ולקריסתם. קריסת העצים עלולה להתרחש בהפתעה ולגרום לאסונות. בין החקלאים היא נחשבת לאחד מהאויבים המרים, היא גורמת להם נזקים כספיים גדולים ומהווה איום על כל הענף העוסק בגידול עצי דקל.

הדברת חדקונית הדקל נעשית באמצעות החדרת תמיסה של חומרי הדברה אל תוך גזע העץ. השקיית העץ בתמיסה מיוחדת נעשית באמצעות מוט טלסקופי ייעודי, המגיע לכל גובה בלב עץ הדקל. המוט מחובר למרסס ומורכב על גבי רכב מיוחד.

רק מדביר מקצועי המכיר היטב את סימני הזיהוי של החרק, את מחזור החיים שלו ואת כל שיטות ההדברה ידע לבחור עבורכם את השיטה המתאימה ולמנוע את שובה של חדקונית הדקל.